Η Παγκύπρια Σχολή Γονέων διοργάνωσε Διαδικτυακό Εκπαιδευτικό Συνέδριο με θέμα:  «Μαθαίνουμε εξ αποστάσεως με Ασφάλεια» την  Τετάρτη 4 Νοεμβρίου 2020. Στο συνέδριο παρουσιάστηκε το έργο ΑΝΤΙσώματα στην ΠΑΡΑπληροφόρηση από τον κ.Θανάση Χατζηλάκο, καθηγητή Πληροφοριακών Συστημάτων Ανοικτού Πανεπιστημίου Κύπρου, με θέμα «Αλήθεια: Από το ‘πού είναι’ στο ‘πώς την αναζητώ’. Η πρόκληση της παραπληροφόρησης στο Διαδίκτυο». Επίσης, μια ακόμα πού ενδιφέρουσα παρέμβαση ήταν του κ. Άρη Λούβρη, Εθνικού Συντονιστή Ελλάδος για το eSafety Label, με θέμα: «Καλές πρακτικές για γονείς, αναφορικά με την ασφαλή αξιοποίηση του Διαδικτύου κατά την εξ αποστάσεως εκπαίδευση». Στο τέλος της δράσης ακολούθησε συζήτηση με τους περισσότερους από 80 συμμετέχοντες.